• Aktualności

     • Witaminy królują w Akademii zdrowego żywienia
      • Witaminy królują w Akademii zdrowego żywienia

       W tym tygodniu zajęcia naszego kółka kulinarnego minęły pod hasłem "Witaminy". Na stole znalazły się kolorowe warzywa. Rozmawialiśmy na temat wpływu witamin na nasze zdrowie,a następnie wykonaliśmy cztery smaczne bomby witaminowe. Młodzi kucharze wykonali surówkę z selera i orzechów włoskich, surówkę z kapusty pekińskiej, surówkę z ananasa i marchwi oraz sałatkę grecką. Wszyscy radzili sobie świetnie. Na końcu,jak zawsze degustowaliśmy potrawy. Surówki zniknęły z talerzy w ekspresowym tempie, co jest najlepszym dowodem,że było smacznie! I co najważniejsze...zdrowo! 

       Anna Garstka

     • Kółko Świetlik
      • Kółko Świetlik

       Kółko ekologiczne Świetlik działa.

       Od początku roku szkolnego wykonaliśmy doświadczenia z jajkiem w roli głównej, znaleźliśmy odpowiedź na pytanie:  “Co nam dają drzewa?” Założyliśmy całoroczny eksperyment , aby poznać cykl życia dyni.  Z okazji Światowego Dnia Zwierząt zbudowaliśmy makietę IDEALNEGO ZOO, zrobiliśmy też kamienne żabki. Przeprowadziliśmy również badania opakowań wielomateriałowych i już wiemy, że wyrzucamy je do koszy na “plastiki”.

       Zbieramy również deszczówkę, aby podlewać nią nasze klasowe kwiaty doniczkowe.

       Zachęcamy wszystkich do realizowania alfabetu ekologa, który stworzyliśmy z klasą 3b.

       Grażyna Kulińska

     • Sąsiedzkie Tulipany
      • Sąsiedzkie Tulipany

       25 października 2022 r. uczniowie klasy 3b wzięli aktywny udział w akcji Sąsiedzkie Tulipany.

       Na zaproszenie Głównego specjalisty Wydziału Planowania Rozwoju i Ochrony Środowiska w Luboniu - Pani Karoliny Szerłot - dzieci powtórzyły i poszerzyły swoje wiadomości na temat roślin cebulkowych. Następnie  wykorzystały wiedzę w praktyce - sadząc cebulki tulipanów na skwerze przy ulicy Żabikowskiej.  We wszystkich tych czynnościach służyła pomocą  Pani  Burmistrz Małgorzata Machalska.

       Dzieci odkryły, że takie zajęcia  są bardzo ciekawe i fascynujące. 

       Już planują wiosenny spacer, aby sprawdzić efekty swojej  pracy.

       Grażyna Kulińska

     • Konkurs Recytatorski
      • Konkurs Recytatorski

       21 października odbyły się szkolne eliminacje XXI powiatowego Konkursu Recytatorskiego
       „Wpisani w historię”.
       Temat przewodnim konkursu „Kochajmy zwierzęta- różnorodność świata zwierząt w poezji” ,
       przypadł uczestnikom do gustu i znaleźli wiele utworów na ten temat i pięknie je
       zinterpretowali.
       Naszą szkołę w finale w Kórniku zaprezentują Roman Korbas z kl. 3b , Maja Ruszczyńska z kl.
       4b oraz Zuzanna Pytlak z kl. 8a.
       Gratulujemy!!!
       Finał Konkursu odbędzie się 7 listopada 2022r.

       Maria Baier

     • Dzień Edukacji Narodowej
      • Dzień Edukacji Narodowej

       Z okazji Dnia Edukacji Narodowej 17 .10 odbyło się spotkanie, podczas którego Pani Burmistrz Lubonia Małgorzata Machalska wręczyła nagrody dla szczególnie wyróżniających się pracowników oświaty oraz  akty nadania stopnia awansu zawodowego. Nagrodę Burmistrza Miasta Luboń otrzymała Pani Dyrektor Agnieszka Antczak, Panie Wicedyrektor Anna Poprawka i Wioletta Mitek oraz Panie Grażyna Kulińska i Aneta Andrzejewska. Akty nadania kolejnych stopni awansu zawodowego otrzymały Panie Renata Kręgielczak-Koperska oraz Paulina Kostrzewska. Podczas uroczystości wyróżnieni zostali również uzdolnieni uczniowie, którzy otrzymali stypendia. Za osiągnięcia sportowe nagrodzeni zostali: Amelia Brzykowska, Bartosz Ziółkowski oraz tegoroczny absolwent SP4 Adrian Piechota. 

       Serdecznie gratulujemy!

       Aneta Andrzejewska

     • Nauka nie musi być nudna
      • Nauka nie musi być nudna

       Czwarte klasy rozpoczęły przygodę z angielskim poza szkołą. Będzie to cykl zajęć z dala od ławek i książek. Tym razem szukaliśmy angielskiego w otaczającej nas przyrodzie. Poszło nieźle. Był problem ze znalezieniem "butterfly", ale uczniowie wykazali się kreatywnością :)

       Marta Górna

     • Pierwsza wycieczka klasy 1 b
      • Pierwsza wycieczka klasy 1 b

       12.10.2022 r. klasa 1 b wybrała się na swoją pierwszą klasową wycieczkę do Ogrodu Ekologicznego “Gładysiakowie”, podczas której wykonali samodzielnie musy i soki jabłkowe oraz zdrowe lizaki. Uczniowie dowiedzieli się, że istnieje wiele odmian jabłek, poznali proces ich powstawania, a także co oznacza złote jabłko w insygniach królewskich. To była przepyszna wycieczka!

       Paulina Kostrzewska

        

     • Koło rozwijania ekspresji plastycznej
      • Koło rozwijania ekspresji plastycznej

       Ekspresja plastyczna dziecka to wyrażanie jego wewnętrznych przeżyć, myśli, uczuć i doznań. Na zajęciach rozwijania ekspresji plastycznej tworzymy ciekawe i kolorowe prace, podczas których każdy uczeń może wyrazić siebie i to co czuje. Wykorzystujemy wiedzę i doświadczenia zdobyte za pomocą obserwacji świata i tworzymy prace wykonywane różnymi technikami i metodami. Poniżej przedstawiamy nasze wytwory.

       Paulina Kostrzewska

     • Podróże kształcą
      • Podróże kształcą

       19 października klasy 1a i 2c pojechały na wycieczkę do Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Uczniowie wzięli udział w warsztatach realizowanych w ramach projektu edukacyjnego „Przylećcie do Szreniawy, czyli kto śpiewa w muzealnym parku”Podczas zajęć uczestnicy przenieśli się w świat ptasich zwyczajów. Dowiedzieli się m. in. jak nasi skrzydlaci przyjaciele budują gniazda, kiedy i gdzie odlatują oraz jak możemy o nich dbać. Podczas warsztatów każdy uczeń pomalował sklejkę ptaka i oglądał modele ptaków. Na koniec, dzieci spacerowały po muzeum z audioprzedownikiem. Zwiedzanie miało na celu pogłębienie wiedzy na temat historii rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego z terenu historycznych i współczesnych ziem polskich od czasów prehistorycznych po dzień dzisiejszy.

       Barbara Plichta

      • 7a modele na biologii

       Klasa 7a na lekcji biologii wykonuje modele narządów człowieka. Robiliśmy już przekrój przez skórę ( wystarczy do tego pudełko, plastelina i krepa) oraz budowę wewnętrzną kości (rolka po papierze toaletowa, krepa i platelina). Takie przestrzenne przedstawienie treści nauczania pomaga w nauce, rozwija kreatywność i wyobraźnię. 

       Marta Ciszewska

      • Lekcja biologii

       Uczniowie klas 5 do 8 chętnie korzystają na lekcji z nowiutkich mikroskopów optycznych. Samodzielnie mikroskopowanie to nie tylko nauka przez obserwacje ale także dobra zabawa.

       Marta Ciszewska

     • Dzień Edukacji Narodowej
      • Dzień Edukacji Narodowej

       W tym roku szkolnym Dzień Edukacji Narodowej jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych, dlatego już dziś,13 października celebrowaliśmy to nasze wspólne święto. Galowe stroje, życzenia i uśmiechy sprawiły, że każdy czuł się wyjątkowo. Dzień uświetnił apel przygotowany przez klasę 3a. Dzieci pod okiem wychowawcy, pani Anity Pietrzak, zaprezentowały zabawny program artystyczny. Oczywiście nie zabrakło życzeń od Dyrekcji naszej "Czwóreczki". Pani Dyrektor Agnieszka Antczak odczytała też życzenia od Pani burmistrz, a "kropkę nad i" postawiła Pani Anna Liszka, Przewodnicząca Rady Rodziców, która w nietypowy sposób wyjaśniła sens pracy nauczyciela. W imieniu wszystkich nauczycieli klas 1-3 składam serdeczne podziękowania na ręce Rodziców i naszych kochanych uczniów za pamięć i docenianie naszej pracy. Dyrekcji, wszystkim nauczycielom oraz pracownikom obsługi składamy jeszcze raz najlepsze życzenia. 

       Anna Garstka

     • Fotograf
      • Fotograf

       06.10. klasę 2b odwiedziła Pani Maniak Mullak, która jest fotografem. W ramach projektu
       „ Poznajemy zawody naszych rodziców”. Dzieci poznały specyfikę tego zawodu oraz dziedzinę sztuki
       jaką jest fotografia. Zapoznały się ze słownictwem związanym z fotografią jak: aparat cyfrowy,
       obiektyw, klisza, zdjęcie, itp. Miały również możliwość robienia zdjęć swoim kolegom i koleżankom,
       dzięki czemu nabyły umiejętność posługiwania się cyfrowym aparatem fotograficznym, uczestniczyły
       w sesji zdjęciowej. Dzięki tym zajęciom dzieci rozwijały swoje zainteresowania, wyobraźnię i
       wrażliwość poprzez własną aktywność twórczą.

       Katarzyna Kolińska - Nowaczyk

      • #ESSD2022

       30-stego września po raz pierwszy Nasza Szkoła wzięła udział  w Europejskim Dniu Sportu Szkolnego! Podczas lekcji wychowania fizycznego uczniowie wykonywali zadania z przesłanego scenariusza. Dodatkowo w klasach 1-3 podczas przerw uczniowie korzystali z zadań do odtworzenia. Bardzo spodobał nam się Europejski Dzień Sportu Szkolnego i na pewno w przyszłym roku będziemy obchodzić go znacznie huczniej! :) 

       #ESSD2022 #ESSDPoland #BeActive #edukacjawruchu #AKiL

       Natalia Adamska

      • Mali badacze - eksperymenty i doświadczenia

       Na dzisiejszych zajęciach Mali badacze, uczniowie wykonali doświadczenie - krystalizacja soli. Zajęcia rozpoczęły się od prezentacji i pogawędki na temat: Dlaczego morze jest słone?, a następnie każda uczennica wykonała eksperyment. Za pomocą tego doświadczenia uczniowie zrozumieli, że zarówno krystalizacja jak i rozpuszczanie się substancji to procesy odwracalne. Poprzez odparowywanie wody z roztworu nasyconego zaczynają się wytrącać kryształy. Im krystalizacja i parowanie trwa wolniej, tym większe kryształy otrzymujemy. Czekamy na pierwsze efekty!  

       Barbara Plichta

      • Dzień Gier Planszowych

       10 października klasa 1A obchodziła Dzień Gier Planszowych. Tego dnia, uczniowie przynieśli do szkoły swoje ulubione planszówki. Ochotnicy zaprezentowali swoich ulubieńców, a następnie wspólnie z kolegami i koleżankami z klasy grali w najlepsze. Dzięki planszówkowym rozgrywką uczniowie wspierali rozwój swojej wiedzy i wyobraźni. Był to dla nich prawdziwy sport intelektualny, angażujący kluczowe obszary myślenia, takie jak: pamięć, planowanie, dedukcja, czy licznie. Ale co najważniejsze - wszyscy fantastycznie się bawili! 

       10 października klasa 1A obchodziła Dzień Gier Planszowych. Tego dnia, uczniowie przynieśli do szkoły swoje ulubione planszówki. Ochotnicy zaprezentowali swoich ulubieńców, a następnie wspólnie z kolegami i koleżankami z klasy grali w najlepsze. Dzięki planszówkowym rozgrywką uczniowie wspierali rozwój swojej wiedzy i wyobraźni. Był to dla nich prawdziwy sport intelektualny, angażujący kluczowe obszary myślenia, takie jak: pamięć, planowanie, dedukcja, czy licznie. Ale co najważniejsze - wszyscy fantastycznie się bawili! 

       Barbara Plichta

      • Światowy Dzień Uśmiechu

       Światowy Dzień Uśmiechu to święto obchodzone w pierwszy piątek października. 

       Uczniowie z klas I c i III a także je obchodzili.

       W tym dniu dzieci z zaangażowaniem wykonywały “uśmiechnięte zadania” .

       Młodsi uczniowie przygotowali wymyślone przez siebie buźki natomiast starsi rozmawiali o tym, kiedy uśmiech pojawia się na ich twarzach.

       Sara Kędziora