• Aktualności

      • Dzień Kubusia Puchatka

       Mieszka w Stumilowym Lesie. Choć trochę niezdarny i - jak sam mówi - jest misiem o małym rozumku, kochają go miliony dzieci na całym świecie. 18 stycznia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka. Uczniowie klasy 1a również świętowali ten dzień rozmawiając o przyjaźni, akceptacji i zaufaniu. 

       Barbara Plichta

     • Matematyka w zabawie
      • Matematyka w zabawie

       Matematyka w zabawie, to najlepszy sposób na naturalne przyswojenie podstaw z tej dziedziny nauki. Dlatego na dzisiejszych zajęciach uczniowie klasy 1a uczyli się, bawiąc się w Sklep. Dzięki zabawie dzieci nie tylko poznawały wartość pieniądza, lecz także uczyły się rozsądnego gospodarowania swoimi środkami, a to przyda im się bardzo w dorosłym życiu.

       Barbara Plichta

     • Ozdobiona szkoła
      • Ozdobiona szkoła

       Nowa część budynku naszej szkoły jest naszą oazą spokoju, jak mówią dzieci. Jest tu ciszej, spokojniej, bezpiecznie. W grudniu zrobiło się nastrojowo i świątecznie. Na drzwiach do naszych sal pojawiły się dekoracje, w salach zapachniało choinką i skoro za oknem zabrakło upragnionego śniegu...okna ozdobiły śnieżynki. W pięknej przestrzeni nauka staje się przyjemnością.

       Anna Garstka

     • Fabryka bombek
      • Fabryka bombek

       W grudniu klasy 3a i 3c odwiedziły Fabrykę Bombek Bolglass w Gnieźnie. Dzieciaki miały okazję wykonać własną bombkę oraz przyjrzeć się kolejnym etapom powstawania bombek: od wydmuchiwania, po ich malowanie i ozdabianie. Najbardziej zaciekawiła wszystkich pracownia, w której ogrzewane szkło stawało się plastyczne i można było z niego wyczarować dowolny kształt. Nie zabrakło też zakupowego szaleństwa w sklepiku pełnym ciekawych wzorów bombek. Wycieczka była wspaniałym wstępem do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Polecamy!

       Anna Garstka

       Anita Pietrzak

     • Powstanie Wielkopolskie
      • Powstanie Wielkopolskie

       Dnia 27.12.2022 r. odbyły się miejskie obchody 104 rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Po uroczystym Apelu pamięci oraz złożeniu przez delegacje kwiatów pod Krzyżem Milenijnym, nastąpił przemarsz pocztów sztandarowych na Mszę Św. w intencji Ojczyzny. 

       W uroczystości brali udział również uczniowie i pracownicy naszej Czwóreczki, którzy jako Wielkopolanie oddali hołd wszystkim walczącym o wolność i niepodległość Wielkopolski. 

       Serdecznie dziękuję delegacji pocztu sztandarowego naszej szkoły: p. Annie Mizerskiej, p. Grażynie Kulińskiej oraz Mikołajowi Brzezińskiemu z klasy 8c za udział w uroczystości. 

       Anna Poprawka

        

     • Ogólnopolski konkurs ekologiczny
      • Ogólnopolski konkurs ekologiczny

       Ropki, 27.12.2022

        

       Informacja prasowa

        

       15 stycznia 2023 rusza IX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego „Mistrz Recyklingu i Przyjaciele” dla dzieci szkół podstawowych. Jakie zadania mamy dla Was tym razem?

        

       Świat Recyklingu –  zagraj  z nami w grę, w której każdy materiał, każda drobinka jest cenna i ma konkretną wartość.


        

       Recykling polega na ponownym wykorzystaniu odpadów. W naturze nie ma odpadów! Każdy element ekosystemu wytwarza materię, która jest następnie wykorzystywana przez inne organizmy. Możemy czerpać inspirację z przyrody, aby zmienić nasze metody produkcji i gospodarkę odpadami. Wszystko można zaprojektować w taki sposób, żeby każdy element można było ponownie użyć. 

       Takie podejście będzie potrzebne, aby wziąć udział w IX edycji ogólnopolskiego konkursu ekologicznego Mistrz Recyklingu i Przyjaciele w 2023 roku. Konkurs dedykujemy uczniom klas 4-8 szkół podstawowych. 

       Zadanie konkursowe polega na zaprojektowaniu postaci w nowym uniwersum recyklingu: Twoim bohaterem może być każda postać, która swój początek wzięła ze świata odpadów: starego tostera, lodówki, laptopa czy zabawki na baterie. Może nim być butelka po mleku albo twój smartfon. Najważniejsze to bardzo dokładnie go opisać: jakie są jego główne cechy, jego słabe i mocne strony oraz najważniejsze umiejętności.

       W tej grze edukacyjnej, każdy uczestnik ma możliwość stworzenia takiej postaci uniwersum, w której zasada jest jedna: wszystko nadaje się do recyklingu. Możesz wyobrazić sobie postać ze stali lub tytanu, albo papieru, a nawet plastiku. W świecie recyklingu może pełnić konkretną rolę. Uczestnik musi określić w jakich zadaniach jego bohater dobrze się sprawdzi. Musi określić na czym polega jego siła, wytrzymałość, czy postać będzie toksyczna oraz jak reaguje z żywiołami: czy jest odporna na ogień, wodę, czy utlenia się w kontakcie z powietrzem. 

       Chcemy wiedzieć kiedy i w jakich okolicznościach będzie można tę postać ulepszyć. Jeśli to będzie stalowy toster – tosterowe wnętrze zawsze jest ze stali, choć obudowa plastikowa – to być może w jakiejś sytuacji twój toster otrzyma domieszkę wolframu. O wiele bardziej mobilna od stalowego tostera będzie okrągła aluminiowa puszka: jej atut to odporność na wodę, trzeba będzie jednak uważać na ogień. Miedziane kable czy szklane butelki bez względu na sytuację, w której ich użyjemy, mogą odrodzić się nieskończoną ilość razy, mogą być nieśmiertelne. 

       Każdy, kto spojrzy na Twoją postać, dzięki wyjaśnieniom, zrozumie o jaki przedmiot chodzi. Teraz trzeba tylko tę postać wykonać w skali 1:1 i wytłumaczyć nam zasadę jej działania. 

       Zacznij od znalezienia informacji,  które mogą się przydać w tworzeniu postaci. Oto kilka przykładów:

       Przykład I. Bateria i akumulator.

       Aby poprawnie spełniały swoją funkcję, baterie i akumulatory wykorzystują metale takie jak: cynk, mangan, nikiel, kadm, żelazo, kobalt, ołów itp. Każdy inaczej wygląda: cynk jest błękitno-biały i kruchy, mangan jest srebrzysty o różowym połysku, nikiel jest srebrzysto-biały ze złotym odcieniem, kadm można łatwo pokroić nożem, żelazo tworzy stopy z węglem, dzięki czemu zyskuje nowe właściwości. Kobaltu używano do barwienia szkła na piękny, niebieski kolor. 

       Baterie i akumulatory są bardzo niebezpiecznymi odpadami, ponieważ zawierają dużo metali ciężkich. Kiedy metale ciężkie trafią do przyrody, mogą być toksyczne dla ludzi i zwierząt. Wszystkie rodzaje baterii nadają się do recyklingu: bateria w radiu lub latarce, bateria guzikowa w kalkulatorze czy zegarku, bateria w starym telefonie lub laptopie. 

       Mamy baterie jednorazowe i akumulatorki wielorazowego użytku. Akumulator można wielokrotnie naładować, jego żywotność jest o wiele dłuższa niż zwykłej baterii. Akumulatory wymagają ładowania. Mogą się częściowo rozładować, gdy nie są używane. 

        

       Odzyskane z baterii metale można wykorzystać ponownie do produkcji innych przedmiotów codziennego użytku, takich jak sztućce ze stali nierdzewnej, słupki parkingowe, elementy metalowe, blachy, a nawet nowe baterie. 

       Przykład II: smartfon

       Do komunikowania się, słuchania muzyki, korzystania z internetu, robienia zdjęć, dzielenia się informacjami, znajdowania drogi, zabawy, robienia zakupów… nieodzowny jest smartfon. Ponad połowa smartfona to różne metale, w tym szlachetne, takie jak złoto i srebro oraz metale ziem rzadkich np. tantal. Kolejna część smartfona to plastiki – a są wśród nich bardzo szkodliwe i toksyczne dodatki takie jak: trójtlenek antymonu, bisfenol A, czy bromowane środki zmniejszające palność.

       Smartfony bardzo szybko się zużywają i jest niewiele części jakie można w nich wymienić.  Aby wszystko w smartfonie działało właściwie, konieczne jest posiadanie połączenia z internetem. Bez internetu, większość funkcji smartfona nie działa.

       Ekran smartfona to bardzo zawansowana technologia: jest on pokryty folią, która przewodzi prąd, będąc jednocześnie przezroczystą. Ta folia jest wykonana z tlenku cyny indu (w skrócie „ITO”). Ekran jest jak Twój zwiadowca: przekazuje informacje i obrazy. Pomagają mu w tym diody LED i metale ziem rzadkich. Dioda LED to półprzewodnik zamknięty w kawałku przezroczystego plastiku. Materiałem półprzewodnikowym jest zwykle związek galu, otrzymywany z rudy aluminium i co najmniej jeden inny atom, który określi „podstawowy” kolor diody LED. Może to być arsen, fosfor, azot, ind itd..  Aby uzyskać naprawdę piękne kolory diodę LED musisz pokryć proszkami luminoforowymi. A tam jest nie tylko prosty fosfor. Kolory są rzeczywiście wykonane z różnych koktajli pierwiastków ziem rzadkich. 

       Smartfon nie zadziała bez elektroniki, czyli bez obwodu drukowanego. Czy wiesz jak zbudowany jest taki obwód?

       Czy te informacje wystarczą Ci, aby opisać postać oraz cechy Smartfona w Świecie Recyklingu? A może chcesz poszukać innych ciekawostek? 

       Przykład III: Opakowanie Tetra Pak.

       Tetra Pak to kartonik na żywność, który składa się z kilku warstw. Na zewnątrz jest tekturowy, wewnątrz posiada aluminium i folię.  Czy wszystko to nadaje się do recyklingu? O, tak. Jednak do którego pojemnika selektywnej zbiórki wyrzucisz opakowanie Tetra Pak? Choć na zewnątrz jest z tektury, wyrzuć je do pojemnika żółtego, a nie niebieskiego! 

       Prostokątny kształt Tetra Pak znakomicie nadaje się do transportu płynnej zawartości. Jest odporny na uderzenia, choć łatwo można go przekłuć! 

       A może Twoim bohaterem będzie Super Jabłko. Jego supermoc będzie polegała na tym, że ulega biodegradacji. W naszym uniwersum nie oznacza to, że postać zniknie zupełnie i raz na zawsze. Super Jabłko ulegając biodegradacji, przekazuje całą swoją moc kolejnej postaci. I tak na okrągło w niekończącym się cyklu recyklingu.

       Na zgłoszenia ekozespołów co najmniej dwuosobowych czekamy do 15 stycznia 2023. 

       Regulamin konkursu dostępny jest na stronie www.chlorofil.com.pl

       W tym roku mamy dla Was jeszcze jedną super inicjatywę: zgłoszone placówki mogą zorganizować zbiórkę elektroodpadów. W każdej placówce, która zorganizuje taką jednodniową zbiórkę odpadów, w nagrodę zrealizujemy łąkę kwietną dla dzikich zapylaczy. Zebrane odpady oczywiście odbierzemy! Wszystkie szczegóły w regulaminie na naszej stronie internetowej!

       Organizatorem Konkursu Mistrz Recyklingu i Przyjaciele jest Fundacja Chlorofil, a partnerami merytorycznymi są ELECTRO – SYSTEM Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A. oraz EKO-PUNKT Organizacja Odzysku Opakowań. 

        

       Konkurs otrzymał patronat honorowy Ministra Edukacji i Nauki. 
        

       Więcej informacji:

       Koordynator konkursu: Agnieszka Oleszkiewicz tel. 608 633 593

       e-mail: chlorofil@chlorofil.com.pl

        

        

      • Współpraca z GKRPA

       CIESZ SIĘ ŻYCIEM BEZ NAŁOGÓW - ZNAJDŹ POMOC W LUBONIU

       ul.  Sobieskiego 65

       WTOREK

       • Dyżur psychoterapeuty uzależnień w zakresie alkoholizmu i przeciwdziałania przemocy

       Jacek Urbaniak – przyjmuje we wtorki w godzinach od 16.00 do 21.00. Certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień i przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Wiele lat pracuje w Wojewódzkim Szpitalu Neuropsychiatrycznym w Kościanie, obecnie na stanowisku zastępcy kierownika oddziału uzależnień.

       • Dyżur certyfikowanego psychoterapeuty uzależnień,

       Marek Goworek –  przyjmuje we wtorki pomiędzy 18.10 a 21.00

       Pedagog, profilaktyk, certyfikowany specjalista terapii uzależnień. Od ponad 10 lat zajmuje się profilaktyką osób zagrożonych społecznie. Od 8 lat jest kierownikiem ds. merytorycznych ośrodka terapii uzależnień w Wielkopolsce, gdzie odpowiada za program placówki oraz nadzór kadry terapeutycznej.

       • Grupa wsparcia dla kobiet uzależnionych i współuzależnionych

       Grupa spotyka się w godzinach 16.00 – 19.00. Spotkania prowadzi certyfikowany terapeuta Marek Goworek.

       • Luboński Telefon Zaufania

       Przeciwdziałanie przemocy i profilaktyka uzależnień tel. 665 520 920 czynny we wtorki godz. 19.00 – 20.00

       ŚRODA

       • Dyżur pełnomocnika Burmistrza ds. rozwiązywania problemów alkoholowych

       Małgorzata Szajek – przyjmuje w godzinach 13.00-16.00

       Pedagog-terapeuta, od wielu lat pracuje w zawodzie pomagając dzieciom, młodzieży i dorosłym. Ukończyła pedagogikę na UAM w Poznaniu oraz studia podyplomowe m.in. z zakresu terapii uzależnień. Uczestniczyła w wielu szkoleniach związanych z profilaktyką uzależnień i pomocą dzieciom i młodzieży. Kontakt telefoniczny pod numerem telefonu 663 504 894

       CZWARTEK

       • Dyżur pełnomocnika Burmistrza ds. rozwiązywania problemów alkoholowych

       Małgorzata Szajek – przyjmuje w czwartki pomiędzy 12.00 a 17.00.  Kontakt telefoniczny pod numerem tel. 663 504 894.

       • Dyżur certyfikowanego psychoterapeuty uzależnień

       Marcin Bąk – przyjmuje w czwartki w godzinach od 13.20 – 17.50 Prowadzi psychoterapię dorosłych i młodzieży zmagających się z zaburzeniami emocjonalnymi, osobowości oraz doświadczających trudności w relacjach interdyscyplinarnych. Pomaga osobom uzależnionym, współuzależnionym oraz DDA; wychowanym w rodzinach, których dotknął problem uzależnienia, któregoś z jej członków. Ukończył Szkołę Psychoterapii Psychodynamicznej w Krakowie oraz dwuletnie Studium Terapii Uzależnień od Narkotyków. Ukończył również Studium Socjoterapii i Psychoterapii Młodzieży. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z młodzieżą.

        

       • Grupa socjoterapeutyczna dla młodzieży – 18.00-20.00. Spotkania prowadzi certyfikowany terapeuta Marcin Bąk.

        

       PIĄTEK

       • Dyżur pełnomocnika Burmistrza ds. rozwiązywania problemów alkoholowych

       Małgorzata Szajek – w piątki przyjmuje pomiędzy 13.00 a 15.00. Kontakt telefoniczny pod numerem tel. 663 504 894.

       • Dyżur certyfikowanego psychoterapeuty uzależnień

       Marek Goworek – przyjmuje pomiędzy 10.00 a 13.00.

        

       SOBOTA

       W godzinach od 9.00 do 12.00 realizowany jest PROGRAM KOREKCYJNO-EDUKACYJNY DLA OSÓB STOSUJĄCYCH PRZEMOC „SIŁACZ”. Zapisy bezpośrednio u prowadzących grupę: Małgorzata Szajek el. 663 504 894 lub Jacek Urbaniak tel. 501 190 920.

        

        

       Lubońskie Wspólnoty Anonimowych Alkoholików

       Grupa AA „Avanti” – ul. Sobieskiego 97 (budynek Ośrodka Kultury) – środa, godz. 18.00

       Grupa AA „Do przodu” – salka Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP pl. E. Bojanowskiego 6 – piątek, od godz. 18.00.

     • e-Twinning
      • e-Twinning

       Przystępujemy do nowego projektu e-Twinning. Na celowniku - mapy pamięci, które mają nam pomóc w nauce słownictwa. Będziemy współpracować ze szkołami z Polski , Grecji, Turcji i Rumunii. Nazwa projektu trochę przydługa -  Let's Learn English Vocabulary By Mapping Our Minds, ale szykuje się niezła zabawa  Aaaa... no i jeszcze jedno - tym razem będą się mogli wykazać czwartoklasiści 

       Marta Górna